• 1
  • 2
  • 3

Zbiór zasad "Złów i Uwolnij"


jk05 01Przestrzeganie zasad C&R (ZiU) przy uwalnianiu ryb radykalnie zwiększa szanse na ich przeżycie. Zasady te są uniwersalne, generyczne tj. stosują się do wszystkich technik połowu i przynęt oraz do postępowania ze wszystkimi gatunkami ryb.

Zasady te stosują się w naszych warunkach szczególnie do ryb niewymiarowych, które musimy wyjątkowo chronić. Ta ochrona jest wymagana przez obowiązujące prawo. Nieprawidłowe postępowanie z wypuszczanymi rybami zmniejsza ich szanse przeżycia i przekroczenia wymiaru ochronnego.

Ryby niewymiarowe to nasza inwestycja w przyszłość wód. To najczęściej nasze składki w postaci narybku. Jeżeli nie pozwolimy im dorosnąć to wyrzucimy w błoto wysiłek wielu ludzi i nasze pieniądze.

Złe postępowanie z rybami niewymiarowymi w wodach o dużej presji wędkarskiej przyczynia się znacznie do wystąpienia tzw. dziur rocznikowych.


SPRZĘT


1. Stosuj najmocniejszy zestaw, a zwłaszcza najmocniejszą żyłkę przyponową jakiej możesz użyć w stosowanej metodzie – staraj się wyholować rybę jak najszybciej
2. Używaj haczyków bezzadziorowych lub usuwaj zadziory z haczyków


HOLOWANIE I POSTĘPOWANIE Z RYBĄ


3. Używaj podbieraków gumowych lub z miękką siatką bez węzłów – zawsze, kiedy wyjmujesz rybę z wody używaj podbieraka
4. Nie ląduj ryby na brzegu lub nie wrzucaj jej do łodzi; Zwilżaj ręce przed dotykaniem ryby – nie używaj rękawiczek
5. Nie dotykaj skrzeli ani oczu ryby
6. Nie ściskaj ryby


ODHACZANIE


7. Odhaczaj rybę w możliwie najkrótszym czasie
8. Staraj się uwalniać rybę z haczyka nie dotykając jej; nie wyjmuj jej z wody, jeżeli możesz tego uniknąć
9. Używaj narzędzia (zacisk chirurgiczny, pean, specjalnie ukształtowane nożyczki) do usuwania haczyka
10. Usuwaj haczyk wysuwając go po torze wbicia
11. Nigdy nie pociągaj za przypon, aby uwidocznić haczyk. Usuwaj haczyk tylko, jeżeli widzisz miejsce jego wbicia i całą ranę. Jeżeli nie możesz usunąć haczyka odetnij przypon i pozostaw go w rybie


UWALNIANIE


12. Przed wypuszczeniem pozwól rybie zregenerować siły (podtrzymując ją pod brzuchem i za ogon ustaw rybę głową „pod prąd” aż poczujesz, że będzie mogła odpłynąć samodzielnie) Poruszanie rybą do przodu i do tyłu nie wykazuje przewagi nad przytrzymaniem jej pod wodą, a może spowodować dodatkowe obrażenia


WAŻNE!!!


13. Zaostrz wszystkie powyższe wymagania łowiąc w ciepłej wodzie!
14. Tylko stosowanie WSZYSTKICH zasad zawartych powyżej prowadzi do sukcesu w postaci przeżycia wypuszczonej ryby. Nie stosuj ich wybiórczo.

Dla zainteresowanych szczegółowe objaśnienia do wszystkich punktów i dalsze komentarze w artykule Dyskusja o "Catch & Release"

o mnie
Wędkarz „od zawsze” (w PZW od 1968 r.). Członek Koła Miejskiego w Krośnie i (1981 – 1986) i Akademickiego Klubu Wędkarskiego „Bzdykfus” w Warszawie – jednej z „kuźni” wędkarskich talentów w Polsce. Muszkarz od 1975 r. Wtedy dostał pierwszą muchówkę, łowił na czeski „kabel” i zielony kołowrotek „Tokoz”, w którym linka notorycznie wpadała pod szpulę. W latach 80-tych związał się z sportem muchowym. Przez dwa lata - do 1988 roku, był asystentem trenera kadry. W 1989 przejął kadrę i samodzielnie prowadził ją na zawodach mistrzowskich aż do 1997 r. W latach 1991 – 1997 pełnił funkcję Wiceprezydenta FIPS-Mouche (Federation Internationale de Peche Sportive – Mouche, Międzynarodowej Federacji Wędkarskiego Sportu Muchowego), był również przewodniczącym Komisji Technicznej. Od 1997 roku jest Prezydentem FIPS-Mouche i obecnie sprawuje tą zaszczytną funkcję drugą kadencję.
Inne artykuły autora

Tags: wędkarstwo muchowe