Kapki

wykonywanie much, techniki i materiały muchowe
Fario
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 85
Rejestracja: 21 paź 2002, 14:28

Kapki

Postautor: Fario » 30 lis 2002, 07:04

Witam,
Mam pytanie techniczne: czym różni się kapka siodłowa od kapki szyjnej? Czym jest kapka typu "microbarb"? Które są najbardziej przydatne do wiązania jeżynem małych suchych muszek?

Pozdr :-)

Paweł
Awatar użytkownika
Grzesiek Łoszewski
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 84
Rejestracja: 14 sie 2002, 15:22

Postautor: Grzesiek Łoszewski » 02 gru 2002, 00:11

Kapka to wyprawiony, ewentualnie suszony skalp obejmujący ciemię, potylicę i kark kury lub koguta. Siodło to popularna nazwa dalszej części kapki, to znaczy grzbietowego pasma skóry z piórami barkowymi i ewentualnie kuprowymi.
O zastosowaniu tych piór, ich selekcji i rodzajach można by skrobnąć niezły artykuł. W skrócie, pióra na jeżynki suchych bierzemy wyłącznie z kogucich kapek i siodeł (duże rozmiary). O klasie tych piór decydują trzy cechy - elastyczność i przekrój stosiny, gęstość promieni i ich elastyczność, w końcu wyrównana długość promieni na jak najdłuższym odcinku pióra. Wszystkie występują oczywiście tylko w tzw. genetycznych kapkach, to jest materiałach pochodzących z specjalnych hodowli.
Właśnie w nich powstają tak zwane "microbarb". Microbarb to nic innego jak siodła, a dokładnie barkowe pióra drobnych kogutów, które są genetyczną bazą, lub wzorcem do prowadzonych w hodowlach krzyżówek. Wielu kolegów zwróciło zapewne uwagę, że microbarb sprzedawane są tylko w kilku naturalnych kolorach, przy czym najczęściej dostępnym jest grizzly. Warunkujący ten deseń gen związany jest również z innymi pożądanymi cechami "suchego" pióra, jak długość, gęstość promieni i ich wyrównanie.
Microbarb cenione są zwłaszcza przez początkujących muszkarzy. Są wydajne i znacznie łatwiejsze w pracy niż genetyczne pióra z kapek. W skrócie wydajność to długość tych piórek, która daje możliwość zrobienia z jednego nawet kilkunastu muszek. Łatwość to miękkość stosiny, a więc bezproblemowe układanie jej w nawojach. Niestety mają również wady. Miękkość to równocześnie mniejsza wytrzymałość mechaniczna. Drugi problem, pojawia się zwłaszcza w wyrobach Metza ( rzadko w odcieniach grizzly), to zwijanie się promieni, które niestety nie są zbyt sztywne. Nie przeszkadza to jednak w wykonywaniu i użytkowaniu drobnych suchych much, do których zresztą microbarb są polecane.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomasz Marcinkiewicz
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 59
Rejestracja: 30 sie 2002, 21:10

Postautor: Tomasz Marcinkiewicz » 05 gru 2002, 08:54

Do jak małych muszek microbarb ma zastosowanie. Czy poniżej nr 16 też?

Pozdrawiam
TM <")))))><
Awatar użytkownika
Grzesiek Łoszewski
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 84
Rejestracja: 14 sie 2002, 15:22

Postautor: Grzesiek Łoszewski » 06 gru 2002, 23:46

Czy poniżej nr 16 też?


Z mojego doświadczenia wynika, że zarówno w produktach Metza jak i Whitinga niezmiernie trudno znaleźć więcej niż pojedyncze pióra do haków mniejszych niż 18.
Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości