• 1
 • 2
 • 3

Witamy po przerwie

Drodzy Koleżanki i Koledzy,

Zawodowe wyzwania i obowiązki sprawiły, że w ostatnich latach portal choć obecny w Internecie przestał żyć. Dziś, już to możemy powiedzieć, dzięki Sebastianowi(Seba) i Marianowi(Venom) powraca do aktywności.

Kiedy kilkanaście lat temu zakładaliśmy Namuche chcieliśmy stworzyć szeroką platformę wymiany wiedzy i wiadomości. Czegoś podobnego wtedy nie było. Z co tygodniową regularnością publikowaliśmy materiały. Naszym celem była kompetentna prezentacja dokonań, zarówno naszych rodzimych krętaczy much jak i najnowszych, muszkarskich trendów na świecie. Z drugiej strony chcieliśmy szerzyć proekologiczne i ochroniarskie postawy, ale też edukować, choćby o tarle pstrąga. Udział w pierwszych w Polsce, renaturyzacyjnych działaniach w Słupsku, w akcji tworzenia obrębów ochronnych z zasadą no kill, czy popularyzacja wiedzy i postaw które szerzyli na naszych łamach Józef Jeleński, Edmund Antropik czy Jerzy Kowalski to nasza największa duma.

Dziś, po kilkunastu latach widzimy jak bardzo zmienił się świat, a wiele z naszych ówczesnych postulatów znalazło swoją realizację. To przede wszystkim zasługa licznej rzeszy aktywnych ludzi, a dokładnie wędkarzy z lokalnych klubów.

Wędkarstwo muchowe się rozwija. Mamy wydawaną na dobrym poziomie gazetę, mamy wiele miejsc w Internecie poświęconych wyłącznie naszej pasji. Widzimy nad wodą rosnącą liczbę ludzi z muchówkami. Wracająca do życia Namuche może dalej służyć szerzeniu wiedzy. I tej związanej z samym wędkowaniem ale również z opisem fatalnych zjawisk wywołanych przez zmiany klimatyczne ale również cywilizacyjną ekspansją człowieka. Wszyscy wiemy, że polskie rzeki giną! Jeśli chcemy, żeby nasza pasja nie była wspomnieniem musimy się tu edukować i tworzyć społeczny lobbing na rzecz wszelkich proekologicznych działań. Musimy tu wymagać od siebie i od innych. Mamy nadzieję, że Namuche może znów stać się platformą do rozmowy i wymiany doświadczeń, włączyć się w tworzenie wędkarskiego frontu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy . Do zobaczenia nad wodą i na stronach Namuche.

Grzesiek Łoszewski & Robert Pastryk


Od redakcji:

Kiedy rozmawiałem z Grzegorzem w Supraślu tego roku nie sądziłem, że potoczy się to tak w miarę szybko. Doszliśmy z Grzegorzem do porozumienia w kwietniu o kształcie i jak będzie prowadzone namuche.pl przeze mnie.

Poprosiłem Mariana czy zajmie się postawieniem tego na nogi. W zasadzie nie musiałem go długo namawiać. Zapytał jedynie, kiedy ma ruszyć. Tysiące godzin jego, setki moich. Cały czerwiec, wakacje i trochę września. 

Parę osób nam życzliwych poddało parę pomysłów a także wsparło reaktywację poratlu. Dzisiaj oddajemy Wam to, co było, choć jeszce chwila i nie byłoby nic. Poprostu padł program całkowicie. 

Będziemy rozwijać, dawać kierunek wędkarzom muchowym, dywagować o przyszłości wędkarstwa muchowego na naszych łamach. Trzymajcie kciuki za nas i jednoczęśnie zapraszamy do współpracy.

Dziękuję serdecznie w swoim i Marian imieniu Grzegorzowi oraz Robertowi. Za zaufanie i życzliwość. Dzięki chłopaki. 

 

Seba i Marian

 

 

Zaczynamy po kilku latach tekstem Staszka Ciosa o Stowarzyszeniu Lipienia (SL) (Grayling Society). Tekst poniżej.

Zapraszamy

Nowości

 • Informacja na temat Stowarzyszenia Lipienia (SL) (Grayling Society)

  Informacja na temat Stowarzyszenia Lipienia (SL) (Grayling Society) Kwestie formalne i organizacyjne SL powstało w 1977 r. w Wielkiej Brytanii Read More
 • Prawo na kłusownika

  Prawo na kłusownika ...Prawo należy stosować i korzystać z niego w sposób świadomy i ze znajomością rzeczy. To tak jak z naprawą zegarka, z Read More
 • Kształt linki muchowej cz. I

  Kształt linki muchowej cz. I ...Producenci do swojej oferty dorzucają co sezon nowe linki muchowe o zmieniających się kształtach i tylko niektórzy dodają do tego Read More
 • Kształt linki muchowej cz. II

  Kształt linki muchowej cz. II Ale coś za coś – linki z wydłużonymi wszystkimi częściami bywają bardzo trudne w opanowaniu (nie wychodzą łatwo z przelotek, pętle Read More
 • Leksykon narzędzi do wykonywania much cz. XI

  Leksykon narzędzi do wykonywania much cz. XI To bardzo ciekawy przyrząd, którego użycie, wymaga ogromnej cierpliwości i nakładu pracy. Kopyto jest wyciętym z pleksi przestrzennym modelem muszki, a Read More
 • Raj znaleziony

  Raj znaleziony Jak to zwykle bywa, zaczęło się standardowo. Zadzwonił telefon i nim rozmowa się skończyła, decyzja była podjęta. Jako pilny uczeń Read More
 • System Common Cents

  System Common Cents Nowy sposób definiowania i dokonywania pomiarów muchowej wędki. Metody określania akcji i mocy blanku - czyli jak poprawnie wyznaczyć właściwą masę Read More
 • Żaby bez zaklęć

  Żaby bez zaklęć ...Koniec wiosny oznacza praktycznie finał żerowania pstrąga na żabach. Po zimowo- wiosennym smakowaniu żaby trawnej (Rana temporaria) teraz, wraz z Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25

Klub Wędkarski „Pstrąg” w Gdańsku...

 

Klub, zrzeszający entuzjastów sztucznej muchy z Trójmiasta, powstał w 1985 roku na parkowej ławce jednego z gdańskich osiedli. Inicjatorem był kolega Tomasz Leroch, późniejszy, wieloletni prezes Klubu. Początki były pionierskie – zarzucano nam, między innymi, elitarność i rozbijanie wieloletnich, utrwalonych struktur. Czas pokazał, że zarzuty były nieuzasadnione, a Klub swą aktywnością oraz nowymi formami działań obronił się sam i dziś jest potrzebnym, docenianym partnerem dla PZW, z którym współpracuje w zakresie ochrony i zarybień wód „krainy pstrąga i lipienia”. Po latach, niejako bazując na naszych doświadczeniach, powstały w Trójmieście, Wejherowie, Lęborku, Słupsku… inne, podobne Kluby, Sekcje i Towarzystwa.

Do skromnego kalendarza imprez sportowych weszły nowe, jak chociażby Muchowy Puchar Trójmiasta, rozgrywany corocznie na Raduni, zawody o Puchar Prezesa, połączone z piknikiem rodzinnym, czy zawody towarzyskie z Klubem „Jętka” na Wdzie. Dużym powodzeniem cieszą się wędkarskie giełdy, pokazy wykonywania sztucznych much, pokazy slajdów i spotkania ciekawymi ludźmi; wędkarzami, ichtiologami, publicystami… Klubowe przyjaźnie utrwalają się podczas wędkarskich eskapad, nad San, Gwdę…a ostatnio również do Skandynawii i Mongolii.

W latach dziewięćdziesiątych z inicjatywy naszego muszkarskiego nestora i „guru”, Mundzia Antropika, zaczęliśmy upowszechniać zasadę „no kill” oraz haki bezzadziorowe – dziś obowiązują na wszystkich zawodach krajowych. W wędkarstwie sportowym, w Grand Prix Polski, dorobiliśmy się dwóch tytułów wicemistrzowskich w drużynie. Andrzej Wawryka, Maciej Wołkowicz, Andrzej Bobryk, Krzysztof Machulski, to czołowi, znani w kraju zawodnicy. Muszkarski „staż” odbył w naszym klubie również Artur Wysocki ze Słupska i wielu innych kolegów.

Zajęcia klubowe i uczestnictwo w zawodach, to jeden z aspektów działalności, drugi, ważniejszy to ochrona lipieniowych i pstrągowych łowisk. Każdego roku biegamy z wiaderkami wzdłuż cieków, rozprowadzając w nich wylęg i narybek potokowca. Pontonami z sadzem spływamy Radunią, Wdą, Wierzycą… zarybiając je lipieniem. Uczestniczymy w kontrolach, znakujemy ryby, bierzemy udział w bonitacjach i przerzutach ryb na tarliska. Kilka rzek oznakowaliśmy wykonanymi społecznie tablicami.

rt02 012
Przed kilku laty uparliśmy się by mieć trociowe łowisko na Redzie. Mając szerokie poparcie środowisk wędkarskich w Trójmieście, doprowadziliśmy do przebudowy przepławki i wręcz wymusiliśmy na ichtiologach i działaczach zarybianie rzeki smoltami troci wiślanych. Obecnie dorodne trocie wycierają się pod Wejherowem i łowione są na całej rzece. Restytucja troci w Redzie to zapewne nasz największy, wspólny sukces.

Są i problemy, poważne, narastające lawinowo. Jednym z największych jest ciągle postępująca dewastacja rzek przez meliorantów, właścicieli tuczarni ryb (wciąż powstają nowe), niektórych dzierżawców wód oraz kłusowników; sieciarzy i elektryków. Nad brzegami rzek przybywa śmieci i plastikowych odpadów. Nadwerężone pogłowie pstrągów i lipieni, dziesiątkują wydry i norki amerykańskie, które nie mając wrogów naturalnych, rozmnożyły się ponad miarę nad wszystkimi pomorskimi rzekami, i co gorsza, nikogo to, oprócz nas wędkarzy nie interesuje.

Mamy licznych sojuszników, lecz niekiedy odnosimy wrażenie, że „armia” przeciwników jest o wiele bardziej potężna i wpływowa. W wieloletniej batalii o atrakcyjność, czystość i drożność łowisk, wciąż uderzamy w mur głupoty, podpierany przez szeregi tępogłowych działaczy, skorumpowanych urzędników i lokalne sitwy. Zanik pewnych ideałów i wartości (także etyki wędkarskiej i szacunku dla przyrody) oraz prywata, a także bezrobocie, bieda i apatia wśród znacznej części społeczeństwa, dopełniają aktualny stan rzeczy nad naszymi wodami, i nie tylko nad nimi.

Czasem ”ręce opadają”, ale racja jest po naszej stronie – jesteśmy o tym przekonani – i dlatego wciąż działamy na rzecz naszych łowisk i namawiamy do tego innych, wierząc, że prędzej czy później sytuacja musi ulec zmianie na lepsze, że będziemy łowić pstrągi i lipienie w naszych czystych, rybnych rzekach, przepływających przez normalny, środkowoeuropejski, cywilizowany kraj. Oby stało się to jak najprędzej.Witryna Klubowa: www.club-trout.impreza.pl

o mnie
Mieszka i pracuje w Gdańsku. Znany nie tylko na Pomorzu pasjonat muszkarstwa. Przy okazji rysownik, grafik i ilustrator. Z muchówką przeszedł brzegami chyba wszystkich pomorskich rzek i rzeczek. Społecznik, działa w wielu wędkarskich organizacjach. Licznemu gronu muszkarzy znany na pewno z publikowanych w "Wędkarskim Świecie", "Wędkarzu Polskim" oraz "Wędkarstwie Muchowym" artykułów. Z uczucia i wyboru prawdziwy muchowy Kaszeba. Z Robertem można skontaktować się pod: tel praca: (058) 522 07 38 tel kom: 0 694 250 621 email dom: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. email praca: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Galeria Autorska Roberta - www.fly-artgallery.eu
Inne artykuły autora

Na Forum
Temat
Odpowiedzi
Przejrzane
Odpowiedź
Muchy na głowacicę
Przez pchybilo Wt 20 Paź 2020 12:08 pm Forum Forum "Muchy"
0
25
Wt 20 Paź 2020 12:08 pm Przez pchybilo
Reaktywacja
Przez tomekz Śr 14 Paź 2020 6:43 pm Forum Forum ogólne
9
392
Śr 14 Paź 2020 6:43 pm Przez Marian
Zaproszenie
Przez Marek Kowalski Cz 30 Kwi 2009 6:41 pm Forum Forum ogólne
0
252
Cz 30 Kwi 2009 6:41 pm Przez Marek Kowalski
2 maja 2009-akcja sprzątania brzegów Dunajca
Przez Jacek Płachecki Pt 17 Kwi 2009 1:10 am Forum Forum ogólne
1
210
Pt 17 Kwi 2009 1:10 am Przez Jacek Płachecki
MANIFESTACJA 19 marca 2009 roku
Przez Jacek Płachecki So 14 Mar 2009 4:27 am Forum Forum ogólne
1
238
So 14 Mar 2009 4:27 am Przez Jacek Płachecki