• 1
  • 2
  • 3

Gjerfloen Fluefiske na rzece Trysil

 

Na początku września postanowiłem wybrać się do Norwegii. Chciałem zobaczyć ostatnio mocno reklamowaną, lipieniową rzekę Trysil, oraz rozgrywane na niej Muchowe Mistrzostwa Norwegii. Ale tak naprawdę głównym motywem wyprawy, była chęć podpatrzenia technik łowienia lipieni przez najlepszych miejscowych wędkarzy. Tak wylądowałem w rejonie miejscowości Trysil i Plassen.
Rzeka na charakter lipieniowy. Woda w miejscu rozgrywania mistrzostw prezentowała się bardzo interesująco. Przy szerokości ok. 100 metrów spokojniejsze i głębsze miejsca przeplatały się z licznymi bystrzami. Sporo było rynien i dołów za głazami, w nurcie rzeki. Ryby nie występowały równomiernie na całym odcinku. Wylosowanie dobrej miejscówki było sprawą zasadniczą. Wprawdzie zawodnicy zmieniali swoje stanowiska, ale nawet atrakcyjne miejsca, obłowione wcześniej przez dobrych wędkarzy, nie pozwalały kolejnym zawodnikom uzyskiwać równie dobrych wyników.

ww05 01
Ku mojemu zaskoczeniu niemal wszyscy zawodnicy rozpoczynali łowienie od techniki krótkiej, dolnej nimfy, nazywanej powszechnie w Norwegii „czeską nimfą”. Nie da się ukryć, że Skandynawowie już bardzo dobrze opanowali tą metodę. Tam gdzie bierne prowadzenie nimf, a nawet „pompowanie” nie było skuteczne, zawodnicy przedłużali zestaw prowadząc agresywnie nimfy na ukos i w poprzek prądu. W długich rynnach niektórzy posługiwali się metodą dalekiego wypuszczenia zestawu i szybkiego ściągania nimf pod prąd, trzymając zatopiony kij niemal pionowo pod wodą. W popołudniowych turach, kiedy lipienie zaczynały żerować przy powierzchni część zawodników sięgała po suchą muchę. Większość wędkarzy demonstrowało bardzo dobrą technikę rzutową, z perfekcyjnie opanowanym „double haul”.
Według informacji organizatorów najlepsi z uczestników mistrzostw łapali w granicach 50 – 60 ryb dziennie. Dominującą metodą była krótka, dolna nimfa, która najwyraźniej przestaje już być tylko naszą specjalnością.

ww05 02
Niezwykle gościnny gospodarz łowiska Gjerfloen Fluefiske, pan Snorre Groenness, na którego rewirze odbywały się częściowo mistrzostwa, zaprezentował jeszcze jedną metodę, którą łowi się lipienie w Norwegii. Na nieco przedłużonym zestawie przywiązane są trzy nimfy. Najcięższa znajduje się pośrodku zestawu, zaś obie skrajne są słabo lub wcale dociążone. Odległości pomiędzy nimfami wynoszą około 40 cm. Skuteczność tej metody potwierdziła się podczas krótkiego pokazu łowienia. Rzecz pod odjęciu trzeciej, „szczytowej” muchy jest do stosowania w Polsce. Główna zaleta metody to swobodny ruch lekkiej, pierwszej muchy. Takie prowadzenie zestawu jest interesujące podczas łowienie w dół i poprzek wody, na wszelkiego typu atraktory i wyloty (deep drifting).

 

Wyjazd na Muchowe Mistrzostwa Norwegii stał się jednocześnie okazją do zapoznania z łowiskiem Gjerfloen Fluefiske (2,4 km) na odcinku rzeki Trysil prowadzonym przez wspomnianego Snorre Groennessa. Głównym celem dzierżawcy jest przywrócenie dawnej świetności rzeki. Stąd, dość wyśrubowane jak na ten odcinek rzeki wymiar ochronny lipienia i pstrąga - 40 cm, i dzienny limit – jedna ryba. Oczywiście obowiązują haczyki bezzadziorowe. Odcinek, na którym gospodaruje Snorre jest niewątpliwe najbardziej interesującym rewirem w rejonie Trysil. Miejsce znajdą tu zarówno miłośnicy suchej muchy jak i zwolennicy nimfy. Fantastyczne jest również otoczenie - typowa, surowa , skandynawska przyroda. Niemal na całym odcinku rzeka nadaje się do brodzenia, przy czym warto pamiętać, że większe ryby stoją w zdecydowanie trudniejszych miejscach. Dosięgnięcie ich wymaga stosowania butów z kolcami ( kamienie rzeczne są śliskie, porośnięte glonami i wodorostami ) i laski.

ww05 03
Rybostan stanowią przede wszystkim lipienie. Przeciętny, dzienny połów to około 20 ryb, w wielkościach od 20 do 40 cm. Rzekę zasiedla również dość nieliczna populacja pstrągów potokowych. Na spokojniejszych odcinkach sporo jest szczupaka. Najlepszym okresem połowów jest przełom czerwca i lipca, kiedy liczne rójki pozwalają na złowienie większych okazów, w tym również pstrągów na suchą muchę. We wrześniu rójki niemal ustają. W wodzie można znaleźć jeszcze chruściki oraz larwy małych jętek, jednak najlepsze wyniki przynosi łowienie na atraktory. Złotogłówki i srebrnogłówki, również nimfy wykonane w jaskrawych kolorach, prowadzone w bardzo agresywny sposób, były najlepszym sposobem na lipienie z Trysil. Po południu roją się jeszcze niewielkie ilości chruścików i można próbować drobnych suchych much z CDC.

ww05 04
Łowisko można podsumować następująco: jeżeli na równi z wędkarskimi wynikami cenimy sobie piękno otaczającej przyrody, to Gjerfloen Fluefiske jest wymarzoną lipieniową miejscówką. Jeśli jednak jesteśmy łowcami okazów to radziłbym odwiedzić Trysil za trzy, cztery lata. Obecnie ilość czterdziestocentymetrowych lipieni jest oceniana na 5 procent ogólnej populacji, jednak przebicie się do tych ryb nie jest łatwe. Większość lipieni mierzy w granicach 25 - 35 cm. Biorąc jednak pod uwagę działania gospodarzy (i gości stosujących C&R) zwiększenie ilości okazowych ryb powinno wkrótce nastąpić. Z mojego punktu widzenia Trysil ma jeszcze inne atrakcje. Przede wszystkim gulasz z łosia, który można zamówić z dostawą do wędkarskiego domku nad rzeką. Ta wyśmienita potrawa sama w sobie jest warta podjęcia wyprawy do Plassen, do czego serdecznie namawiam.
Jeżeli chodzi o koszty wycieczki, to przedstawiają się one jak niżej
Wynajęcie domku dla trzech osób na 7 noclegów – 4.500,- NOK
Licencja dzienna na Gjerfolen Fluefiske – 120,- NOK
Licencja dzienna na Trysil poza rewirem Gjerfloen Fluefiske – 80,- NOK
Dostawa obiadokolacji dla trzech osób do domku – 500,- NOK
Sprzęt na Trysil; wędka klasy AFTMA # 5 dł. 9.6 lub 9 stóp, ewentualnie dodatkowo kij klasy AFTMA # 8 dł. 9 stóp, jeżeli zamierzamy łowić szczupaki.
Więcej informacji pod adresem www.fluefiske-trysil.com

o mnie
Z zawodu handlowiec. Prowadzi niewielką firmę eksportującą różne wyroby, głównie z drewna do Niemiec i Austrii. Sztuczną muchą na poważnie interesuje się od 10 lat. Miłośnik krajobrazów i rzek Austrii i Pomorza oraz sprzętu firm Winston i Abel.
Inne artykuły autora