• 1
  • 2
  • 3

Rodzina jętek CAENIDAE

 

CAENIDAE

jd1 2 1Budowa ciała
Nimfa
Najmniejsze z jętek. Osiągając dojrzałość mierzą zaledwie 3-4mm. Charakterystycznym elementem są wieczka skrzelowe, pod którymi schowane są skrzelotchawki.
Owady doskonałe
Imagines Caenidae to małe, w porównaniu z innymi jętkami krępe, kilkumilimetrowe owady. Tęgi, równy długości odwłoka tułów. Zazwyczaj żółtawe, kremowe nawet białawe. Niekiedy mylone są z sieczką. Nie mają tylnych skrzydełek.

Zachowanie
Larwy Caenidae są mało aktywne. Bardzo słabo pływają, należąc do typowych przedstawicieli jętek łażących.
Z reguły Caenidae wydają rocznie dwa pokolenia. Ich rójki potrafią być bardzo intensywne, a roje samców liczą nawet po kilkaset tysięcy osobników. Wylot trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund i zazwyczaj odbywa się w godzinach popołudniowo - wieczornych. Samo przeobrażenie na powierzchni wody jest bardzo szybkie, a łączny czas życia dunów i spinnerów nie przekracza kilku godzin. Owady dorosłe można spotkać przez całe lato.

Środowisko życia
Larwy, bardzo trudne do zauważenia i rozpoznania ze względu na małe rozmiary, żyją w bogatych w detrytus namuliskach. Caenidae mają niewielkie wymagania tlenowe, możemy je zatem spotkać i w wodach płynących i stojących. W rzekach i potokach zawsze preferują słabe nurty.

Wnioski wędkarskie
W Europie występuje kilkanaście gatunków. Chociaż odgrywają one znikomą rolę w odżywianiu ryb łososiowatych wielu wędkarzy- entomologów zwraca na nie uwagę (liczne imitacje zwłaszcza suchych postaci). Być może podyktowane jest to obecnością wielkich populacji w niektórych typach wód, a być może przypuszczeniem, że imagines Caenidae zwracają okresowo uwagę ryb. Wydaje się, że jeśli nawet ryby zjadają Caenidae, są one mało istotnym dla wędkarza owadem. Ma to raczej praktyczne, a nie biologiczne uzasadnienie. Małe rozmiary sprawiają, że po pierwsze są one trudne do naśladowania, po drugie jeszcze trudniejsze jest łowienie na ich imitacje.

o mnie
Na muchę łowi od ponad dwudziestu lat. Z wykształcenia teolog i filozof, przypadkowo z zawodu scenarzysta filmowy. Jedna żona i jedna córka.
Inne artykuły autora

Nasi partnerzy