• 1
  • 2
  • 3

Z muchą na dłoni

 

Muszkarstwo to metoda, której trudno nauczyć się samemu. Większość z nas miała swoich nauczycieli, przewodników, mistrzów, którzy wprowadzali nas w muszkarskie arkana. Dzięki nim możemy dziś zgłębiać tajniki tej najpiękniejszej wędkarskiej dziedziny. Ten zaciągnięty kiedyś dług wypada z czasem regulować. Starajmy się o tym pamiętać, kiedy spotykamy nad wodą młodych ludzi. Nasza życzliwość, rada to rzeczy, na które czekają z wypiekami.aw02 01

Przekonaliśmy się o tym w Słupsku, kiedy postanowiliśmy pokazać naszą pasję najmłodszym.
Są regiony w Polsce gdzie muszkarz brodzący w rzece budzi zdziwienie, gdzie tradycyjną metodą połowu pstrągów i lipieni jest spławikówka, a przynętą ser, ikra, robak, dzikun i licho wie, co jeszcze. Walczenie z takimi tradycjami, w sposób siłowy nie przynosi właściwie żadnych efektów. Jedyna metoda to zmiana złych tradycji poprzez wprowadzanie nowych np. promocje wędkarstwa muchowego.

Nie wiem na czym polega fenomen tej metody, ale jest faktem, że muszkarstwo zobowiązuje. Znam mnóstwo przypadków, gdy zatwardziały spławikowiec biorąc do ręki muchówkę przechodził metamorfozę stając się przykładnym, etycznym muszkarzem. Jest jednak jeden warunek, wędkarz musi być zintegrowany ze środowiskiem muszkarskim i czuć jego presje pod względem etycznej poprawności.
aw02 04
Wychodząc naprzeciw takiej filozofii Słupski Klub Muchowy "Trzy Rzeki" organizował w ciągu ostatnich lat szereg działań mających na celu promocje popularyzację muszkarstwa w regionie. W zeszłym roku zorganizowaliśmy kurs wykonywania sztucznych much. Kurs został poprzedzony szeroką akcją reklamową w regionalnej prasie i wędkarskich sklepach. Jakie było zdziwienie organizatorów i kursantów, gdy na pierwszym spotkaniu zjawiła się telewizja regionalna. Okazało się, że ogłoszenie w prasie "Kurs wykonywania sztucznych much" zaintrygowało redaktorów telewizji na tyle, że postanowili zrobić o nim program. Dzięki niemu mieszkańcy woj. Pomorskiego zobaczyli w swoich telewizorach jak powstają imitacje wodnych stworzeń z piór, włosia, wełen itp.

Między innymi, dzięki temu programowi Klub dostał zaproszenie od Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku do współorganizowania Jarmarku Gryfitów. Jest to cykliczna plenerowa impreza odbywająca się w każdą niedzielę wakacji. Co tydzień inny gospodarz stara się zabawić publiczność przebywającą na dziedzińcu przed zamkiem. Zarząd klubu uznał, że jest to świetna okazja reklamy naszej pasji i działań samego klubu. Impreza została poprzedzona wywiadem w regionalnym radiu i anonsami w prasie. Przygotowania do samego występu zajęły nam kilka dni.
W programie imprezy były: pokazy wykonywania imitacji organizmów wodnych - widzowie mogli sztuczne muchy porównywać z oryginałami pływającymi w słoikach, pokaz muszkarskiego sprzętu oraz tablice z fotografiami prezentującymi wędkarstwo muchowe i życie klubu. Był także przyspieszony kurs posługiwania się muchówką, zakończony konkursem na najdalszy rzut.aw02 03

Gwoździem programu okazał się konkurs dla dzieci polegający na połowie pstrągów i lipieni na muchę. Ze względów organizacyjnych ryby były styropianowe i pływały w dmuchanym basenie, ale muchy były już oryginalne, wiązane na "łownych" hakach 10/0. Po każdym udanym holu dziecko dostawało okolicznościowy znaczek i słodycze, po dwóch godzinach konkursu zapasy znaczków i dropsów (ok.200 szt.) skończyły się i dalej połowy odbywały się bezinteresownie. Zupełnym zaskoczeniem było zainteresowanie, z jakim dzieci oglądały tablice z przykładami sztucznych much. Tajemnica wyjaśniła się gdy okazało się, że uwaga dzieci koncentruje się na najmniejszej muszce, pod którą tkwił napis KACZA DUPA. W sumie imprezę odwiedziło kilkaset osób i już z perspektywy możemy uznać że była bardzo udanym, promocyjnym przedsięwzięciem.

Wychodząc na przeciw kolejnym oczekiwaniom Klub nawiązał współprace ze szkółką wędkarską w Kępicach. Okazało się, że istnieje już ona od dziesięciu lat, przy miejscowej szkole podstawowej. Prowadzi ją zapaleniec i pasjonat Staś Szymański, przy okazji nauczyciel muzyki i plastyki. Z okazji 10-lecia istnienia szkółki zorganizowaliśmy pokaz wędkarstwa muchowego dla dzieci. Z wielką przyjemnością, nad cudowną Wieprzą zdradzaliśmy tajniki mokrej muchy i nimfy, a każdą złowioną przez nas rybę wypuszczał po zmoczeniu rąk kolejny młody adept wędkarski. Wymiernym efektem tego spotkania był wyjazd 16 letniego juniora z Kępic Mateusza Dziamskiego na tegoroczne Mistrzostwa Polski. W nowym roku szkolnym zamierzamy kontynuować współpracę ze szkołą wędkarską i mamy nadzieję że ilość młodych muszkarzy z Kępic znacznie wzrośnie.

aw02 02

Te dwie akcje uświadomiły nam jak wielkim zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży może cieszyć się muszkarstwo. Oczywiście w tak biednym regionie wszelkiego typu działania promocyjne muszą być wsparte na dodatkowej pomocy, która będziemy zresztą organizowali. Mamy jednak już dziś świadomość, że popularyzacja muszkarstwa, a zwłaszcza wiedzy z zakresu biologii ryb i owadów wśród dzieci ma sens. Wierzymy, że ich zainteresowanie i chęć naśladowania wzorów zachowań z czasem chociaż trochę odmieni wędkarski krajobraz Pomorza.

 

o mnie
Pochodzi ze Słupska, gdzie obecnie mieszka. Z zawodu architekt. Żonaty, córka Weronika. Na muchę wędkuje od 14 lat. Założyciel i od 6 lat prezes Słupskiego Klubu Muchowego "Trzy Rzeki". Sześciokrotny reprezentant Okręgu Słupskiego na Muchowych Mistrzostwach Polski. Ulubione zwierzę to oczywiście pstrąg potokowy. Kiedy opowiada o nim lubi popijać piwo Lech.
Inne artykuły autora

Nasi partnerzy