Głowacz.

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Awatar użytkownika
Robert Ringwelski-RR
Brawo! Przynajmniej raz już napisał :-)
Posty: 5
Rejestracja: 08 paź 2002, 01:32

Głowacz.

Postautor: Robert Ringwelski-RR » 23 sty 2003, 22:02

Czy jest ktos w stanie okreslic od kiedy do kiedy , głowacz odbywa tarło???? Jezeli tak to prosze o informacje .
Michał Zyber
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 34
Rejestracja: 05 lis 2002, 15:01

Głowacz

Postautor: Michał Zyber » 23 sty 2003, 22:55

Witaj Robercie
Głowacze odbywają tarło między kwietniem, a majem. Tak przynajmniej było napisane w przewodniku po rybach. Był jeszcze taki dopisek: "na mniejszych wysokościach wcześniej"- ale na jakich wysokościach konkretnie, nie mam zielonego pojęcia.

pzdr Michał :)
Awatar użytkownika
Robert Ringwelski-RR
Brawo! Przynajmniej raz już napisał :-)
Posty: 5
Rejestracja: 08 paź 2002, 01:32

Postautor: Robert Ringwelski-RR » 23 sty 2003, 23:16

Wielkie dzieki . Chcialem sie upewnic ,bo wiem z obserwacji i doswiadcznia ze mniej wiecej zaczynaja w marcu od połowy a wlasnie nie bylem pewien do kiedy sie trą , ale wiedzialem ze do maja tylko nie wiedzialem czy, do poczatku , czy do konca maja .

Pozdrawiam serdecznie -RR
Artur Wysocki
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 323
Rejestracja: 02 paź 2002, 12:22

Postautor: Artur Wysocki » 24 sty 2003, 09:13

Tak na marginesie to głowacz okazuje sie być rybą muchową. Mam na rozkładzie dwie sztuki jedną na nimfę, jedną na streamera. Gdyby jeszcze się okazało, że ktoś złowił pana głowacza na suchą to można by się pokusić o galerię much głowaczowych.
Pozdrawiam miłośników głowaczy. Artur
Awatar użytkownika
Witek Polakowski
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 75
Rejestracja: 16 sie 2002, 23:29

Postautor: Witek Polakowski » 24 sty 2003, 10:29

Tarło głowaczy zaczyna się rzeczywiście w połowie marca, ale pewnie jest to uzależnione, tak jak u wszystkich ryb, od warunków klimatycznych w danym roku.
Na nimfę złowiłem dużo różnych stworzeń, pomijając jaskółkę, zdechłego kota, stare buty, niemiecki hełm ;-) były to m.in. żaba, rak, flądra, kiełb, ciernik, szczupaczek, leszcz i inne mniej muchowe ryby. Nigdy nie mogłem złowić za to głowacza, choć mojemu koledze sie udało. W końcu kiedyś, na jakiś zawodach miałem piękne branie w ostrym nurcie, zacinam, patrzę ... i jest głowacz. Tylko coś jakiś nieruchawy...ki diabeł, przyglądam sie bliżej, nimfa w pysku... ale sam głowacz chyba już od tygodnia jest martwy ;-) Skąd więc to branie i mucha w pysku... do dziś nie wiem.
Z niecierpliwościa oczekuję w końcu brania żywego głowacza ;-)
Pozdro-Witek
Michał Zyber
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 34
Rejestracja: 05 lis 2002, 15:01

Głowacz

Postautor: Michał Zyber » 25 sty 2003, 12:02

Arturze, na suchą to raczej głowacza nikt nie złowi, ponieważ jest to rybka przydenna. Jest słabym pływakiem i żyje wsród kamieni, a jej pysk jest przystosowany do polowania na faunę denną, lecz i tak życzę wszystkim powodzenia, w łowieniu głowaczy na suchą i nie tylko , a przede wszystkim Witkowi. Namęczył się jak pisze, już niemiłosiernie, a nie złowił jeszcze żadnego, aż mi się go szkoda zrobiło ;) To Wy sobie łówcie głowacze, jelce i cierniki, a ja zajmę się kabanami ;P.

pzdr Michał
Awatar użytkownika
Robert Ringwelski-RR
Brawo! Przynajmniej raz już napisał :-)
Posty: 5
Rejestracja: 08 paź 2002, 01:32

Postautor: Robert Ringwelski-RR » 25 sty 2003, 19:51

Artur Wysocki pisze:Tak na marginesie to głowacz okazuje sie być rybą muchową. Mam na rozkładzie dwie sztuki jedną na nimfę, jedną na streamera. Gdyby jeszcze się okazało, że ktoś złowił pana głowacza na suchą to można by się pokusić o galerię much głowaczowych.
Pozdrawiam miłośników głowaczy. Artur



Arturze ja podobnie jak ty tez zlowilem glowacza na nimfe, ale powiem ci jeszcze jedna ciekawostke jaka zlowilem na Redze, w miescie Trzebiatowie. Bowiem był to minog morski, ktory skusił sie na nimfe imitacji ikry. Posiadam foto ze złowionym przezemnie głowaczem,bardzo ładne ujecie w makro jak bys byl zainteresowany moge poslac ci na meila.

Z wedkarskim pozdrowieniem -RR
Artur Wysocki
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 323
Rejestracja: 02 paź 2002, 12:22

Postautor: Artur Wysocki » 27 sty 2003, 09:03

Robert tego minoga morskiego to tobie z całego serca zazdroszczę. Minogi morskie są stworzeniami na wymarciu, a ich występowanie w Polsce jest incydentalne, potwierdzone jedynie w paru stanowiskach. Pamiętam zdjęcie minoga morskiegow Wędkarskim Świecie. Został on podhaczony na spining właśnie w Redze. Metrowej długości niby ryba z przyssawką zamiast pyska zrobiła na mnie duże wrażenie.
Dlatego prośba o pare zdań opisujacych te wydarzenie, a na zdjęcie głowacza czekam.
P.S. Wincenty łowiąc w swojej ukochanej rzece niewątpliwie wyciągniesz z niej wiele rzadkich i często drogocennych eksponatów. Gdybyś przez przypadek trafił na wahacz do Opla Senatora rocznik 85 to daj znać, myślę że za parę tajnych much dobijemy targu.
Do widzenia.
Zbigniew Szwab
Więcej niż 5 postów, to już coś!
Posty: 6
Rejestracja: 30 wrz 2002, 09:16

Re: Głowacz.

Postautor: Zbigniew Szwab » 30 sty 2003, 15:59

Robert Ringwelski-RR pisze:Czy jest ktos w stanie okreslic od kiedy do kiedy , głowacz odbywa tarło???? Jezeli tak to prosze o informacje .
Głowacz może odbywać tarło od lutego do maja. Więcej infomacji na temat tej ryby możesz znaleźć na stronie: http://ryby.rybieoko.pl/main.php w opisie gatunków.

Pozdrawiam Zbyszek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości