linki

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Awatar użytkownika
szpryna
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 97
Rejestracja: 01 sty 2004, 20:40

linki

Postautor: szpryna » 23 kwie 2004, 05:28

witam

pytanie w sprawie linek tonacych: linkami o jakim przekroju (DT, WF) łatwiej wykonuje się rollcasty czy speycasty? planuje zakup linki tonacej do polowu troci (na Łebie) i nie wiem jaka wybrac (kij 3,35 AFTMA 8/9)

prosze o pomoc w wyborze linki. ile moze kosztowac?
pozdrawiam

Mateusz
Gość

Postautor: Gość » 23 kwie 2004, 08:29

Witam,
Jeśli chodzi o ceny sprawdź www.flyshop.pl
Pozdrawiam
Karol
tomekz
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 92
Rejestracja: 05 paź 2002, 12:54

Postautor: tomekz » 23 kwie 2004, 11:53

Lepsza jest DT .
Artur Wysocki
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 323
Rejestracja: 02 paź 2002, 12:22

Postautor: Artur Wysocki » 23 kwie 2004, 12:40

Rolkę rzeczywiście łatwiej wykręcić DT, ale przy tych klasach sznura nie powinno być problemu ani z DT ani z WF. Im cięższy sznur tym większa masa pętli wyrywa pozostałą część z wody, ma to znaczenie szczególnie przy nie najmniejszych muchach.
Awatar użytkownika
szpryna
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 97
Rejestracja: 01 sty 2004, 20:40

Postautor: szpryna » 23 kwie 2004, 15:59

czyli mozna tez i WF-ką :)

aha co do oznaczen liczbowych wedek (klasa AFTMA 8/9) to te 8 tyczy sie linek DT a 9-WF?
pozdrawiam



Mateusz
Awatar użytkownika
PiterS
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 83
Rejestracja: 07 cze 2003, 16:22

Postautor: PiterS » 23 kwie 2004, 17:13

Teoretycznie :) Spokojnie możesz i #9 kija nie połamiesz, a rzuty lepsze. Ba nawet i #10 nic niezaszkodzi. Połamania :P
PiterS
maciasd

Postautor: maciasd » 27 kwie 2004, 12:38

lepiej kup głowicę rzutową albo tzw integrated head system np wet express tip 3m lub bottom expres vision. aftm 9 to okolo 300-350 grainów. leci tonie i jest cool. jak chcesz to zadzwoń 600587828
Artur Wysocki
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 323
Rejestracja: 02 paź 2002, 12:22

Postautor: Artur Wysocki » 28 kwie 2004, 07:23

Maciek, na Łebe to nawet 3#tonięcia czasami wydaje się za dużo.
maciasd

Postautor: maciasd » 28 kwie 2004, 07:30

zgadzam się, ale chodziło mi o zasadę. głowice są dostępne we wszystkich klasach i zawsze ale to zawsze są LEPSZE. Tak naprawdę to na Łebie jast tak fantastycznie i tyle ryb, że nawet angielskie podejście do tematu czyli małe muchy i full floater będzie wystarczające o ile nie lepsze. ello macias.
Arek Popławski
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2002, 07:31

Postautor: Arek Popławski » 28 kwie 2004, 08:59

witam,
sięganie po głowicę na tak małej rzece jak Łeba, nie wydaje mi się uzasadnione. Tym bardziej 300 i więcej, grain'owa głowica.......
Szybkość tonięcia napewno nie może być argumentem na "+" dla linki, czy głowicy, bo przecież decyduje tu klasa AFTM. Napewno osiąganie długich dystansów wskazywało by na głowicę, ale pytanie - gdzie na Łebie potrzebne są tak dalekie rzuty ? Posyłanie muchy na odcinku do 8-10 m głowicą, to zdecydowanie dyskomfort w porównaniu z dobrze dobraną linką. Największym jednak argumentem dla użycia linki jest celność. Zdecydowanie trudno mówić tu o jakimkolwiek porównaniu - głowica nigdy nie da nam takiej precyzji.
A uciekając od czysto technicznego podejścia do tematu, to sama przyjemność, jaką daje "machanie" linką, zabawa z niego płynąca - jak dla mnie, jest zbyt cenna by w warunkach rzeki o średniej szerokości, jak Łeba sięgać po głowicę. Ostatnio łowię dużo głowicą / napewno nie w rzece, tej wielkości / i na własnej skórze przekonałem się, jak chętnie uciekam do miejsc nie wymagających jej użycia.
Zdecydowanie jestem za linką tonącą , a konkretyzując odnośnie Łeby, sięgnąłbym po linki w 2 i 4 klasie tonięcia, za to zwróciłbym uwagę na jej dobór w kontekście równomiernego tonięcia, dającego możliwie ciągły, dobry kontakt z pracującą przynętą. Dla mnie rewelacyjną linką tonącą jest wyrób SA - Uniform Sink + , ale to już indywidualna i subiektywna ocena.
pozdrawiam - Arek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości