Strona 1 z 1

Przypony do much szczupakowych.

: 25 kwie 2003, 08:28
autor: Tomek Bogdanowicz
Witam. Na forum jestem nowy, ale stronę odwiedzam często. Uważam zresztą, że to jedna z dwóch liczących się w Polsce stron o wędkarstwie muchowym.
Tyle tytułem wstępu. Mam pytanie do kolegów, a zwłaszcza do Artura Banachowskiego. Przeglądając starsze posty zauważyłem, ze wspominałeś o fluorokarbonach. Gdzie to można kupić, może jakiś sklep internetowy?
Czy stosuje się to jako ostatni fragment przyponu, czy też w całości?
Pozdrawiam, Tomek

Re: Przypony do much szczupakowych.

: 25 kwie 2003, 08:52
autor: Michał Potoczek
Tomek Bogdanowicz pisze:Tyle tytułem wstępu. Mam pytanie do kolegów, a zwłaszcza do Artura Banachowskiego. Przeglądając starsze posty zauważyłem, ze wspominałeś o fluorokarbonach. Gdzie to można kupić, może jakiś sklep internetowy?
Czy stosuje się to jako ostatni fragment przyponu, czy też w całości?


Cześć Tomek,

Fluorocarbon można teraz kupić praktycznie w każdym lepiej zaopatrzonym sklepie wędkarskim (w internecie są i w taimeniu i w hurchu). W przyszły weekend przywioze szpulke do Ciebie to sobie przetestujesz w warunkach polowych.

pozdrowienia
Michał

: 25 kwie 2003, 16:32
autor: Adam Lejk
Witam.

W Taimen są LOOP'a i Scientific Anglers . Ponoć to jest dobre na Szczepana ale strasznie drogie bo szpulka 25 m ponad 40 zł.

Pozdrawiam.

Re: Przypony do much szczupakowych.

: 25 kwie 2003, 20:58
autor: Maciej Gdaniec
Witaj Tomek!
W końcu się zarejestrowałeś :-). Moim zdaniem 40 zeta za 25 metrów fluorokarbonu to niezbyt dużo, zważywszy, że dzisiaj zapłaciłem 20 zł za 5 metrów stalowej plecionki.
Pozdrawiam
Maciek

: 26 kwie 2003, 06:09
autor: Kuba Chruszczewski
Czołem!
Mam pewną wątpliwość, mianowicie: Czy nie zaszło jakieś nieporozumienie co do fluorocarbonu. Wydawało mi się, że to nie jest jakiś specjalny materiał na "antyprzegryzieniowe"przypony szczupakowe, tylko żyłka o specjalnych właściwościach. Jej zalety miałyby polegać na tym, że jest mniej widoczna w wodzie, a co za tym idzie, mozna użyć grubszej, więc mocniejszej. Może się mylę, oświećcie mnie "w tym temacie".
Ukłony - Kuba Ch.

: 28 kwie 2003, 06:59
autor: tomekz
Fluorokarbon jest twardszy i sztywniejszy niż "normalna" żyłka. Czy to wystarcza na szczupłe nie wiem nie łowię.
Pozdrawiam,
Tomek

: 29 kwie 2003, 17:27
autor: Sławek Stec
Fluorocarbon moim zdaniem absolutnie nie nadaje się na szczupaka, chyba że użyje się 0.50 ale wtedy i tak ryzyko jest zbyt duże. Sam materiał czyli Polyvinylidenfluorid charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Niestety podstawową jego wadą jest to, że nawet najmniejsze uszkodzenie powierzchni - nawet lekkie zmatowienie - powoduje drastyczny spadek wytrzymałości. Sam używam od 4 lat( wtedy się mniej więcej pojawił na rynku w Niemczech) ale w grubościach 0.16 do 0.25 przede wszyskim na pstrągi i to te najcwańsze do łowienia na nimfę lub streamera - ciężar właściwy ma nieco większy niż normalna żyłka, czyli przyspiesza zatapianie much. Niestety w trakcie łowienia trzeba nieustannie kontrolować stan przyponu, przejechanie po gałęzi lub kamieniu wymaga natychmiastowej zmiany przyponu na nowy.
Jedyną "żyłką", polecaną przez znawców na drapieżniki jest Mason Hard Mono Nylon. W teście czasopisma Rute & Rolle 10/2002, przypon z niego, wytrzymał tylko z małymi zadrapaniami 25 holi szczupaków. Zresztą żyłkę tę stosuje się w wędkarstwie morskim jako przyponówkę, od kilkudziesięci lat co samo o sobie świadczy.
Mimo najnowszych osiągnięć w chemii organicznej pozostaję nadal przy wielożyłowej stalówce o wytrzymałości 5 albo 8 kg i mogę ją każdemu wędkarzowi polecić.

przypon na szczupaka

: 21 maja 2003, 07:52
autor: Ryszard Sergiusz
Szczupak nie jest moją ulubioną rybą - zwłaszca na muchę - ale tam gdzie występuję poważne ryzyko spotkania mojego streamera z "Zębaczem" stosuję po prostu przypon z krótkiego kawałka barwionej na czarno (lub czarnej z natury) pleconki. Zazwyczaj wystarcza...

: 05 lis 2005, 21:58
autor: Gość
Ja złapałem kilka szczupaków z przyponem fluorokarponowym dragona (jest dosyć gruby ok 0,5mm), uważam że jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i prawie niewidiczny w wodzie. dosyć sztywny ale przeźroczysty i nastawiając się na szczupaka można złowić jeszcze jakąś inną rybą (np. parę dni temu złowiłem bolenia 60cm)
Plecionka nie nadaje się na szczupaki bardzo łatwo ją przetrzeć a p. wolframowa skręca się

: 09 sty 2006, 20:29
autor: Rafał Kamiński
Najlepiej stosować cienkie wielowłókowe plecionki stalowe są dość odporne na skręcanie i tanie. wystarczy taka 7kg wytrzymywała nawet metrowe ryby, dwunastokilowa to dla tych którzy lubią jak sobie szczupak skacze na ogonie. Można sobie je zamówić w dowolnych długościach w firmie Perfekt z Sulechowa.
Plecionki normalne i fluorocarbon to całkiem do czego innego tak jak i kewlar, minimalnie lepszy ale tylko minimalnie