Kompletne tłumaczenie Gurnell Grabowski 2020
Starania środowisk społecznych-Józef Jeleński
Starania środowiska społecznego zainteresowania władz Polski najlepszymi praktykami rewitalizacji rzek nie doprowadziły nawet do zapisania w prawie definicji rzeki.
Oceny prawne kłusownictwa rybackiego
Wojciech Radecki
Oceny prawne kłusownictwa rybackiego
Streszczenie
zwróceniem uwagi na różne warianty zbiegu wykroczeń i przestępstw z ustawy rybackiej z wykroczeniami i przestępstwami przeciwko mieniu oraz przeciwko środowisku.
No Killowscy - desantowcy
Będę podziwiany, a efekt psychologiczny jest taki, że część pozostałych wędkarzy nie chcąc być frajerami i czekać, aż im przełowią i wyłowią ryby, zaczyna postępować podobnie.
Roboty utrzymaniowe i prace regulacyjne
Od 50. lat XX wieku ten sam sposób działania.
Obecnie część robót hydrotechnicznych jest współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich. Począwszy od 2005 roku Towarzystwo na rzecz Ziemi prowadzi monitoring przedsięwzięć hydrotechnicznych oraz uczestniczy w postępowaniach administracyjnych dotyczących ich realizacji.
Przywrócenie ciągłości biologicznej rzek
Przywrócenie ciągłości biologicznej rzek.
Sztuczne bariery zatrzymują transport rumowiska, zmieniając skład osadów rzecznych oraz naturalną erozję rzeki. Bariery mają również wpływ na poziom wód podziemnych w dolinie rzeki.
Rewitalizacja, renaturyzacja
Rewitalizacja, renaturyzacja.
Priorytety środowiskowe wynikające z Dyrektywy Wodnej.
Niniejsze rozważania dotyczą cieków o charakterze podgórskim i górskim, ponieważ świat zwierzęcy i roślinny z nimi związany jest wyjątkowo mało odporny na wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia hydrotechniczne.
Melioracja, regulacja, zabudowa
Melioracja, regulacja, zabudowa.
Czy to są priorytety środowiskowe!
Przed II Wojną Światową – woda jeszcze była. Sprzyjał temu system kilkudziesięciu tysięcy małych podpiętrzeń wodnych. Jednak podstawową rolę w retencjonowaniu wody spełniały mokradła, bagniska, starorzecza, „oczka” śródpolne, itp. naturalne rezerwuary wody.
Głowacica – gatunek pożądany przez wędkarzy
Głowacica – gatunek pożądany przez wędkarzy
W trakcie studiów rybackich, podczas seminarium z przedmiotu Gospodarka Rzeczna, dr hab. Czesław Grudniewski zadał mi opracowanie tematu „GŁOWACICA”. Pamiętam, że jak mogłem i potrafiłem, to wywiązałem się z tego zadania, zapoznając się z dostępnymi źródłami drukowanymi, w tym wędkarskimi periodykami czechosłowackimi oraz austriackimi, z których wynikało, że głowacica naturalnie występuje w zlewni Dunaju i kiedyś żyła na terenie Polski w jego dopływach: Czarnej Orawie i Czadeczce. To, tak gwoli wstępu.
Więcej artykułów…
- Petycja w sprawie Raby
- O rybach spadających z deszczem
- ABC dorybień i zarybień - historycznie
- Kormorany w PRL
- Warmia i Mazury – Czy utracona szansa na przedproże Skandynawii?
- Tam, gdzie mucha nie siada…cz.3
- Doktorat wdrożeniowy w Okręgu PZW w Kielcach - związany z renaturyzacją i naturalnym tarłem ryb
- Tam, gdzie mucha nie siada… cz.2
- Afera o czebaczka