• 1
  • 2
  • 3

Trociowe plażowanie

Słupski Klub Muchowy „Trzy Rzeki” gościł ostatnio duńskiego kolegę, muszkarza Christiana Baunbeka. Christian od 10 lat specjalizuje się w połowach troci na muchę w Bałtyku i podzielił się z czytelnikami NaMuchę.pl swoimi doświadczeniami dotyczącymi morskiego muszkarstwa.

W Danii, Szwecji, a nawet w Niemczech morskie muszkarstwo zyskuje coraz więcej zwolenników. Po części związane jest to z ograniczoną pojemnością rzek i wysokimi opłatami za licencje, po części z ekscytującymi wrażeniami, jakie pojawiają się podczas polowanie z muchą na srebrne trocie w słonych wodach Bałtyku.

awys01 02
Miejsca pobytu troci w morzu ulegają zmianie. Związane jest to z porami roku, ale również z cyklami dobowymi. Najważniejsze w wędkarskich poszukiwaniach jest zlokalizowanie odpowiednich fragmentów morskiego wybrzeża. W Dani i Szwecji wędkarze pracowali nad ich lokalizacją latami, w Polsce całe to zadanie jest dopiero do wykonania. Generalnie należy szukać zróżnicowanego dna (wzór skóry Leoparda), najlepiej kamienistego, pokrytego roślinnością lub glonami. Zazwyczaj wybrzeże klifowe jest lepsze od łagodnie opadającej piaskowej plaży.

W zimie trocie nie lubią zbyt zasolonej wody i często podpływają w okolice ujść rzek lub wpływają do fiordów. W czasie ocieplenia płytkie wody przybrzeżne szybciej się nagrzewają, zwabiając ryby. Christian twierdzi, że nie trzeba wchodzić głęboko do wody, bo ryby w tym czasie żerują bardzo płytko. Po za tym muszkarz stojący głęboko szybciej się męczy, bo musi oddawać rzuty z wysoko uniesionymi rękoma. Również szybciej marźnie i jest narażony na zalanie morską falą. Na udowodnienie tych słów pokazał nam zdjęcie blisko 7 kg troci, którą złowił po spławie, w wodzie po kolana.

Gdzie?
Jeśli chodzi o Danię można śmiało powiedzieć, że całe wybrzeże jest wyśmienitym łowiskiem morskich salmonidów, szczególnie warte są polecenia okolice wyspy Fyn. Zróżnicowane wybrzeże daje pewien komfort łowienia, chodzi o wiatr, przed którym prawie zawsze można się schować w zatokach osłoniętych od ostrych podmuchów i falowania. Innym polecanym przez Christiana kierunkiem wędkarskich wypraw jest szwedzkie wybrzeże, w okolicach Ystad. Przepiękne, dostępne brzegi i co najważniejsze duża szansa na spotkanie z grubym srebrniakiem. Dla Polaków taka wyprawa może być naprawdę interesująca. Kuszą stosunkowo niskie ceny – tani prom, polskie paliwo, no i w Szwecji wędkowanie w morzu jest bezpłatne.

Kalendarz morskiego muszkarza
Sezon zaczyna się w styczniu. Muszkarz w tym okresie powinien być zaopatrzony w ciepłą odzież i najlepiej neoprenowe spodnie. Po za tym dobrze jest mieć w pudełku oprócz standartowych much, parę atraktorów. W kilkustopniowej wodzie metabolizm troci przebiega wolniej i czasami trzeba rybę zmusić do ataku na zasadzie ciekawości lub agresji.

awys01 01Wraz z upływem czasu temperatura wody rośnie, wzrasta również aktywność ryb. Marzec i kwiecień to według Christiana najlepsze miesiące. W morzu jest już duża ilość keltów, które żarłocznie nadrabiają tarłowe braki. Warto zaznaczyć, że w Danii ich się nie zabija. Pod koniec marca, gdy temperatura wody osiągnie około 8 st., z dna wypływają pierścienice stając się dla troci łatwym i łakomym kąskiem. Oszalałe z obżarstwa ryby można łatwo sprowokować do brania stosując brązowe, lub czerwono-brązowe muchy typu wooly bugger.

W maju i czerwcu można muchować za dnia, jednak pod warunkiem, że nie ma słońca. Morskie trocie nie lubią żerować przy bezchmurnym niebie. Niekiedy o świcie, na płyciznach można zauważyć jak stada troci przesuwają się wraz linią cienia rzucanego przez klif.
awys01 03
Od połowy lipca zaczyna się okres połowów nocnych, wraz z nadejściem zmroku ryby przypływają na płycizny w poszukiwaniu tobiaszy i cierników. Do połowów nocnych zaleca się czarne muchy typu muddler, lub pływające sierściuchy. Warto w letnim okresie pamiętać o tym, że temperatura wody nie powinna przekraczać 16°C.

Sprzęt
Muszę powiedzieć, że nasz duński kolega zaskoczył mnie. Według Christiana jedynym kryterium wyboru sprzętu są walory użytkowe, które nie przekładają się na ceny. Morska woda nie jest łaskawa, zwłaszcza dla linek i kołowrotków. Sam używa 9,6 stopowego wędziska Sierra HMS 7-8, grafitowego kołowrotka Loop. Do tego running lineTeeny’go z głowicą, którą sam wykonał z pływającej linki. Przypon koniczny schodzący do średnicy 0.25 mm, o około dwukrotnej długości wędziska. Cały zestaw musi być idealnie dobrany do „parametrów” muszkarza. Wędkując cały dzień, oddając setki rzutów nie możemy się męczyć. Powinniśmy cieszyć oczy ładnie układającą się na wodzie linką i delikatnie wpadającą do wody muszką.

Muchy
Muszki do morskich połowów nie odbiegają od wzorów śródlądowych. W pudełku Christiana było może z dziesięć wzorów, ale za to każdy w paru egzemplarzach. Według jego opinii nie ma co przesadzać z komplikowaniem wzorów. Znaczenie ma wielkość muchy i jej zasadnicza kolorystyka, a nie kolor przewiązki.
Kto chce zajrzeć do pudełka Christiana, zapraszamy do galerii.
Na koniec ważny trop, łowiąc należy obserwować powierzchnię wody. Uciekające rybki, atakujące mewy lub zawirowania wody mogą świadczyć o obecności troci. Gdy będziecie mieli branie możecie spodziewać się następnych, trocie pływają stadkami i jedynie osobniki powyżej 3kg są samotnikami.
awys01 04
Czy muszkarstwo morskie jest w Polsce możliwe?
W tej chwili ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Należy zdawać sobie sprawę z odmienności polskiego wybrzeża. Duńskie i szwedzkie plaże są po prostu inne. Inna są linia brzegowa, dno, zasolenie, nie występują przypływy. Z drugiej strony są dokładnie takie same trocie. Instynkt każe im w pewnym okresie płynąć pod brzeg i intensywnie żerować. A więc może niedługo widok muszkarza na plażach polskiego Bałtyku nie będzie niczym nadzwyczajnym.

o mnie
Pochodzi ze Słupska, gdzie obecnie mieszka. Z zawodu architekt. Żonaty, córka Weronika. Na muchę wędkuje od 14 lat. Założyciel i od 6 lat prezes Słupskiego Klubu Muchowego "Trzy Rzeki". Sześciokrotny reprezentant Okręgu Słupskiego na Muchowych Mistrzostwach Polski. Ulubione zwierzę to oczywiście pstrąg potokowy. Kiedy opowiada o nim lubi popijać piwo Lech.
Inne artykuły autora

Tags: techniki łowienia

Nasi partnerzy