• 1
  • 2
  • 3

METODY I SPRZĘTsprzet02

O skutecznym rad sposobie… Czyli jak stać się skutecznym wędkarzem muchowym. Cz 6 Wyjście poza schemat

  1. Wyjście poza schemat

          Kiedy już naprawdę poczujecie się pewnie nad wodą, to pora by rozwinąć skrzydła i bez strachu opuścić bezpieczne gniazdo oczywistych strategii, czyli w sytuacji, w której wymagać będą tego wędkarskie okoliczności należy złamać wszystkie zasady (w granicach prawa…), zaimprowizować, iść pod prąd. Zamiast szukania argumentów przytoczą pewną historię.   

Czytaj dalej

O skutecznym rad sposobie…, czyli jak stać się skutecznym wędkarzem muchowym, cz.5 Sprzęt

  1. Sprzęt

        Niestety wbrew temu, jak bardzo chcielibyśmy ożywić legendę o staruszku z leszczynowym kijem, który pokonuje skutecznością doskonale wyposażonych, pyszałkowatych wędkarzy – tak nie jest. Tu się nie ma co w ogóle zastanawiać, to tak nie działa! Ów dziadziuś z leszczyną nie będzie skuteczniejszy od dobrze przygotowanego technicznie wędkarza, który zna się na rzeczy, choćby i nawet był największym zarozumialcem jakiego ziemia nosiła i zasługiwał na upokorzenie przez mitycznego dziadziusia.

Czytaj dalej

O skutecznym rad sposobie…czyli jak stać się skutecznym wędkarzem muchowym cz.4 Systematyczność i logistyka

Część 4 Systematyczność i logistyka

            Jeśli komuś  wydaje się, że codzienna dawka wędkarstwa podczas urlopu znacząco poprawi jego rozeznanie - to musze wszystkich rozczarować. Takie podejście zapewni tylko nabranie wprawy operacyjnej - manualnej i poznanie bardzo wybiórcze.  Rok ma dwanaście miesięcy, z czego do łowienia nadaje się mniej więcej… dwanaście.

Czytaj dalej

O skutecznym rad sposobie…czyli jak stać się skutecznym wędkarzem muchowym cz.3 Różnorodność

Część 3 Różnorodność

         Nie każdy będzie miał okazję łowienia w Indonezji, Amazonii, półwyspie Kola,  na Grenlandii, czy na Seszelach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w swoim najbliższym otoczeniu  nauczyć się technik, które bardzo nam pomogą, gdy faktycznie wylądujemy z wędką na antypodach lub Syberii.

Czytaj dalej

O skutecznym rad sposobie…czyli jak stać się skutecznym wędkarzem muchowym cz.2 Częstotliwość

Część 2

autor: Jarosław Zych

Częstotliwość

         Zacznijmy od truizmu … warto często bywać na rybach. Naprawdę nic nie zastąpi naszej aktywności nad wodą, ani książki, ani artykuły, ani filmiki na YT. To wszystko bardzo pomaga ale, choćbyśmy prowadzili najbardziej zażarte i wnikliwe analizy dotyczące ciasności pętli na forach wędkarskich, słuchali najlepszych mistrzów, to po prostu żadna taka dyskusja nie zastąpi  pomachania muchówka i wypróbowania tychże pięknie omówionych pętli w realu.

Czytaj dalej

Kształt linki muchowej cz. I

...Producenci do swojej oferty dorzucają co sezon nowe linki muchowe o zmieniających się kształtach i tylko niektórzy dodają do tego uwagi o wpływie zastosowanych zmian na ich właściwości rzutowe. Dopóki dany producent oferuje jeden rodzaj linki WF z dopiskiem np. „Trout” wybór jest w miarę łatwy. Sprawa komplikuje się, gdy wprowadzanych jest kilka rodzajów linek pływających w podobnej gramaturze, a ich opis to częściowo marketingowe mydlenie oczu...

Czytaj dalej

Kształt linki muchowej cz. II

Ale coś za coś – linki z wydłużonymi wszystkimi częściami bywają bardzo trudne w opanowaniu (nie wychodzą łatwo z przelotek, pętle gasną), wymagają dużych umiejętności i doświadczenia. Długość głowicy może dochodzić do 19m w klasie 5#. Pierwszy kontakt z taką linką kogoś przyzwyczajonego do tradycyjnej, krótkogłowej WFki to bankowa frustracja.

Czytaj dalej

System Common Cents

Nowy sposób definiowania i dokonywania pomiarów muchowej wędki. Metody określania akcji i mocy blanku - czyli jak poprawnie wyznaczyć właściwą masę rzutową lub wagę linki?

Czytaj dalej

Efftex na muchowo...

...Tegoroczny Efttex, czyli największe europejskie targi wędkarskie zapowiadały się wyjątkowo interesująco. Na miejsce spotkania wybrano Londyn, jakby nie było kolebę współczesnego wędkarstwa, również muchowego. To fakt zobowiązujący i dodający każdej wędkarskiej imprezie prestiżu. Jak więc było?...

Czytaj dalej

Nasi partnerzy